среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachety te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało biegłym ślepiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, trywialnej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź wstępnie obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy balaski Winylowe na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz substancji zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor kamieni na sztachety plastikowe na plot i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas przeróżne tony czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż kroi się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można też ciąć na sześciany o symetrycznych kształtach, użytkowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je porcjować przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta PVC z Kowar używa się także wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenie PVC na plot i furtkę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku a także naszych upodobań forma kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki a także sztachety Winylowe na ogrodzenie i bramę ze sztachetek stawia się z kamieni różnorakiego układu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z kawałków o nietypowych zarysach, powinno się je trafnie zestawiać tzn. tak, ażeby kształt każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają też mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać brud z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Sprofilowane firmy myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, aby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий