понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie alias jak kto woli żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia role ogrodzenia, choć częstokroć służą tez za dekoracje. Z reguły takie sztacheta plastykowe stawia się w nasłonecznionych elementach, gdzie prędko rosną oraz mocno się zagęszczają. Co niemiara powabu maja również takie żywe ploty, które wiodą poprzez osłonięte kąciki parku. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca tu i ówdzie plątanina witek albo kwiatami komponują przyciągające spojrzenie obrazki, a rześka wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer obok takiego ogrodzenia wycisza oraz relaksuje.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się uwzględnić role takiego parkanu, warunki jakie przeważają w skwerze, oraz nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju same wzrastają, często tez ekspansywnie kwitną, jednak wymagają także mnóstwo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe sztachety z Winylu zdołają być niezwykle wysmukłe, choć wypada je regularnie zmniejszać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, dlatego ze takie ogrodzenie tworzy się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje porę suchą,
•ekspresowo rośnie,
•regularnie podcinany pięknie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek konstruuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony widocznej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta z plastiku stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy wiele miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий