пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic wyraźnie nie zaznaczy linii trawy albo rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

Ogromnie duże, bo aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby przesłania pobliskie budynki oraz ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze zielone ogrodzenie było niezmiernie postawne a jednocześnie wąskie to w cieniu można je ukształtować z limaku pospolitego, grabu pospolitego albo klonu. Należy pamiętać także, że jak rośliny nas przewyższa, ich ogarnianie będzie kłopotliwe.

Nic tak nie zaznaczy projektu trawnika względnie kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rabaty nie zawsze potrafią satysfakcjonująco rosnąc w wyznaczonych terenach, niewysokie krzewy umieją utrzymać zielone bogactwo w ryzach czy tez zastawią gołe place gleby. Ślicznie uformowany miniaturowy żywopłot sam notabene robi za dekoracje ogródka. Na zielone parkany przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w ciemnych zakątkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś upiększają je zgrabne jabłuszka, które można przerobić na konfitury.

Niewysokie bądź strzeliste zielone ogrodzenia wolno pozyskać z odmian iglastych.

Niestety, rośliny z tej grupy często są dużo droższe aniżeli gatunki liściaste. Z nich najlepiej toleruje cień cis zwyczajny. Na ogól szeroko się rozrasta i należny go redukować, ale jego zmianę Fastigiata Robusta można odłożyć sam jeden.Będzie ekspresowo rósł i wstrzyma filarowy kształt.

O ile wasz kącik jest dosyć ciemny, powinno się aby żywy palisada rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektórego z cienioznośnych wariantów maja klasy o płowych względnie różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr szablonowy Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są najbardziej ostrego w słońcu, jednak nawet w śladu korona drzewa zostają dość jasne, nieomal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий